Kanariøyene tilbyr landets billigste Menu del Dia med en gjennomsnittspris på €13 per person, ifølge en studie utført av Hosteleria de España.
I motsetning til dette er Balearene de dyreste for tradisjonelle rabattmåltider, med en gjennomsnittspris på €16.
Den nest billigste menyen er i Asturias-regionen med en gjennomsnittspris på €13,20, mens Andalucia og Murcia er like med €13,40.
Hosteleria de España-undersøkelsen viser at selv om de baleariske øyene er de dyreste, har ikke prisen steget det siste året.
Sjefen for Mallorca CAEB Restaurateurs-foreningen sier at han heller ikke forventer en prisøkning i 2026.
Hosteleria de España sier at noen prisøkninger er berettiget på grunn av inflasjon.
KPI-raten i Spania lå på 3 % i september og har akkumulert en økning på 1,7 % i løpet av de første ni månedene av 2025.
Det er viktig å nevne at noen mat- og drikkevarer har sett noen tosifrede årlige økninger.
Disse inkluderer egg (+17,9 % fra år til år), storfekjøtt (+16,5 %) og kaffe (+19,9 %).
KPI-raten peker også på økninger i strømpriser (+16,8 % i september) samt økte lønnskostnader og stigende leiepriser.
Hosteleria de España sier at «forbrukerne er svært følsomme for prisøkninger, noe som begrenser bedriftenes evne til å øke prisene, noe som igjen reduserer profittmarginene deres».
Ifølge Statistisk institutt (NISI) falt lønnsomheten med 0,6 %, selv om restaurantomsetningen økte med opptil 4 % i august.
Her er oversikten over prisnivået på “Menu del Dia” i Spania:
Balearene 16,00 €
Baskerland 15,80 €
Catalonia 15,40 €
Valencia 15,20 €
Navarra 14,90 €
Madrid 14,50 €
Castilla y León 14,30 €
La Rioja 14,10 €
Aragon 13,90 €
Cantabria 13,80 €
Extremadura 13,70 €
Castilla-La Mancha 13,60 €
Galicia 13,50 €
Andalucia 13,40 €
Murcia 13,40 €
Asturias 13,20 €
Kanariøyene 13,00 €









