Pensjonister i Spania vil oppleve nok en betydelig lønnsøkning fra januar, om enn noe mer moderat enn tidligere år. Selv om det endelige tallet fortsatt er to måneder unna, vil pensjonene generelt øke med rundt 2,6 %, et gjennomsnitt på 35 euro mer per måned i gjennomsnitt, ifølge beregninger gjort av SUR basert på prognoser fra den finansielle tenketanken Funcas.
Dette er den minste økningen siden 2022, to tideler av et prosentpoeng lavere enn årets økning og en tredjedel av økningen på 8,5 % i 2023.
Fra og med 2022 skulle innskuddspensjoner automatisk øke i tråd med den gjennomsnittlige inflasjonsraten de siste 12 månedene, fra desember til november, uten at den daværende regjeringen måtte godkjenne den nye økningen. Dette er ment å gi eldre økonomisk trygghet og beskytte deres kjøpekraft. Med det endelige KPI-tallet (konsumprisindeksen) for september publisert i går, ligger gjennomsnittlig inflasjon for de siste ti månedene på 2,59 % og vil holde seg på dette nivået ved utgangen av november, ifølge Funcas estimater, som også spår en KPI på 3 % i oktober og 2,8 % i november.
Med denne forventede økningen på 2,6 % vil den gjennomsnittlige pensjonen i systemet øke med rundt 35 euro i januar, noe som bringer den gjennomsnittlige ytelsen til nesten 1350 euro, et nivå som aldri har blitt overskredet før nå. De omtrent 6,5 millioner pensjonistene vil motta litt mer hver måned, og utbetalingene deres vil øke med rundt 39 euro til rundt 1550 euro i måneden (de som er registrert i den generelle trygdeordningen vil overstige den månedlige terskelen på 1700 euro for første gang). De vil dermed ha ytterligere 550 euro som vil gjøre det mulig for dem å opprettholde kjøpekraften.
Selvstendig næringsdrivende pensjonister må imidlertid nøye seg med en månedlig økning på 26 euro, noe som gir dem 1037 euro. Enke- eller enkemannspensjonen vil øke med gjennomsnittlig 24 euro til 960 euro. Den varige uføretrygden vil øke litt mer, med 31 euro per måned til 1241 euro. Barnepensjonen vil øke med 13 euro til 539 euro per måned, og familietilskuddet vil øke fra 783 euro til 803 euro, en økning på 20 euro.
Likevel vil det være en gruppe pensjonister som vil oppleve en mye større økning enn 2,6 %. Dette er de som mottar en minimumstrygd uten avgift, totalt 2,6 millioner mennesker, hvis utbetalinger vil øke godt over KPI (konsumprisindeks, inflasjonsrate), slik det ble fastsatt i pensjonsreformen for å forbedre de økonomiske forholdene til denne mest sårbare gruppen og garantere dem en inntekt som er mer i tråd med levekostnadene.
Pensjonsbelastning på offentlige regnskaper
Selv om pensjonene vil øke med 2,6 % totalt sett, vil økningen i systemutgifter dobles i 2026 og skyte i været til 5,2 % ettersom flere skal pensjonere seg med større pensjoner, noe som vil bety å finne ytterligere ti milliarder euro, ifølge Funcas.
I denne sammenhengen advarer Det internasjonale pengefondet (IMF) om at aldringen av befolkningen vil legge større press på offentlige finanser i Spania enn i andre naboland. I sin siste rapport «Fiscal Monitor», som publiseres to ganger i året, beregner de at den kumulative kostnaden ved økte pensjonsutgifter frem til 2050 tilsvarer 44,2 % av Spanias nåværende BNP (bruttonasjonalprodukt), eller rundt 650 milliarder euro uten ytterligere reformer. Det tilsvarer nesten halvparten av all formuen Spania genererer på ett år. Dette er fire ganger gjennomsnittet i eurosonen og det dobbelte av estimatene før pandemien.
Videre advarer IMF om at Spania vil øke pensjonsutgiftenes andel av BNP til 0,7 % mellom 2024 og 2030, det dobbelte av nabolandenes anslag og tre ganger mer enn IMF anslo før pandemien i sin Fiscal Monitor-rapport fra oktober 2019.









