Svenske kriminelle nettverk har de siste månedene økt sin aktivitet i Sør-Spania, og politiet advarer om en «eksplosiv vekst» i voldshendelser. Ifølge sikkerhetseksperter brukes Costa del Sol som base for narkotikasmugling, hvitvasking og bestillingsdrap.
En kilde i Guardia Civil sier til avisen El Español at svenske grupper har slått seg sammen med lokale og marokkanske karteller for å kontrollere import av hasj og kokain til Europa.
Bare de siste seks ukene har politiet registrert tre skyteepisoder i Marbella og San Pedro. I det siste tilfellet ble en mann beskutt utenfor sin egen leilighet i Calle Roy Boston. Han overlevde med lettere skader, men hendelsen etterforskes som et forsøk på leiemord.
– «Dette er ikke tilfeldige oppgjør. Det er profesjonelle handlinger,» sier sikkerhetsekspert José María Benítez.
Turistnæringen er bekymret, men lokale myndigheter understreker at slike hendelser er «målrettede og isolerte».









