Calpes lokalstyre har sendt en formell henvendelse til Generalitat Valenciana med krav om at det straks innkalles til møte i Junta Rectora del Penyal d’Ifac, forvaltningsorganet som har ansvar for driften av naturparken. Rådet har ikke vært samlet på flere år, til tross for økende bekymring over manglende vedlikehold.
På siste møte i bystyrets utøvende komité ble det uttrykt sterk misnøye med tilstanden i den populære parken. Ifølge kommunen fremstår Penyal d’Ifac som forsømt, og det haster med å gjennomføre tiltak for å sikre både naturverdiene og opplevelsen for de mange besøkende.
– Vi ber om større engasjement fra regionalt hold. Penyal d’Ifac er den minste, men samtidig den mest besøkte naturparken i hele Valencia-regionen. Likevel står vi uten et fungerende ledelsesorgan, og klager fra både innbyggere og turister havner i et tomrom, sier ordfører Ana Sala.
Flere utestående saker
Allerede i september i fjor ba Calpe om at forvaltningsrådet måtte gjenopptas. Den gang løftet kommunen frem konkrete prosjekter, blant annet bedre skilting ved det arkeologiske området la Pobla d’Ifac samt planer om et museum eller besøkssenter i samarbeid med det arkeologiske museet MARQ. Disse initiativene har ikke fått noen respons fra miljømyndighetene.
Samtidig står naturparken nå uten direktør, noe som gjør det enda vanskeligere å løfte innspill, klager og behov videre.
– Etter to år uten et eneste møte er situasjonen uholdbar. Vi mener det er akutt behov for å samle rådet slik at vi kan finne løsninger på problemene og sikre en fremtidig forvaltning verdig et så unikt naturområde, understreker Sala.
Penyal d’Ifac er ikke bare et landemerke og symbol for Calpe, men også et av de mest besøkte naturmålene langs hele middelhavskysten.









