Hetebølgen som har plaget Spania i nesten to uker har nå en sluttdato, selv om de høye temperaturene har fortsatt å stige de siste dagene.
Denne helgen vil vi oppleve de mest kritiske dagene av denne episoden, ifølge det statlige meteorologiske byrået (Aemet), med temperaturer som kan nå 45 grader og mange områder i beredskap på grunn av den ekstreme varmen som forventes.
Ifølge byrået vil gårsdagen (lørdag) og i dag (søndag) “bli de varmeste dagene” av denne hetebølgen, med maksimumstemperaturer som vil overstige 40-42 °C i store områder av den sørlige halvdelen av det spanske fastlandet og i Ebro- og Duero-depresjonene. I tillegg er det ikke utelukket at verdier på rundt 44-45 °C kan bli registrert i Guadiana-, Guadalquivir- og Segura-dalene.
Med tanke på de neste timene har Aemet allerede aktivert røde varsler i flere provinser, hvor “svært høye maksimumstemperaturer” vil bli registrert. Ifølge advarselen er den nåværende situasjonen «ekstraordinær fare» i enkelte deler av landet, hvor vi også vil ha en rekke gule og gule advarsler.
Brannfaren vil også øke i løpet av denne lange augusthelgen, til det punktet at den blir «svært høy eller ekstrem i praktisk talt hele landet».
Det verste av hetebølgen kommer: røde varsler og opptil 45 °C i disse områdene
Mens man venter på den definitive slutten på denne siste episoden med høye temperaturer, står Spania overfor de mest kompliserte dagene av denne hetebølgen denne helgen.
I lys av denne ekstraordinære situasjonen har Aemet blitt tvunget til å aktivere advarsler for ekstreme temperaturer i mange regioner. I Andalucía, Catalonia og Valencia er de røde varslene for «svært høye maksimumstemperaturer» fortsatt aktive og vil etterlate «ekstraordinær fare» i noen deler av disse regionene.
Ifølge byrået var det gjennom hele lørdagen forventet at «42 °C ville bli overskredet i områder av provinsene Tarragona og Valencia», spesielt i innlandet. I mellomtiden var det meldt temperaturer på landsbygda i Sevilla som ville nå 44 grader i løpet av helgen.
Selv om disse områdene var forventet å være de hardest rammede, fortsatte varmen å være ekstrem i resten av det spanske fastlandet. Byer som Lleida, Valencia, Logroño, Zaragoza, Zamora, Madrid, Cáceres, Badajoz, Ciudad Real, Huelva, Sevilla, Córdoba og Murcia var forventet å nå 40 grader.
I dag (søndag 17. august) vil røde varsler fortsette å være aktive i Tarragona og Sevilla. Disse provinsene vil også bli ledsaget av kystlinjen sør for Alicante, landsbygda i Cordoba, Ribera del Ebro (Zaragoza), den sentrale lavningen i Lérida og Vega del Segura i Murcia, hvor opptil 45 grader kan bli registrert.
Aemet gir endelig dato for slutten på den nåværende hetebølgen i Spania
Til tross for denne nye temperaturstigningen, ser det ut til at den nåværende hetebølgen allerede har en sluttdato, ifølge Aemet. Selv om det er en viss usikkerhet, påpeker Aemet at det sannsynligvis vil være fra tirsdag 19. august at vi vil si farvel til denne episoden med høye temperaturer for å vike for mer vanlige verdier.
Sammen med dette vil vi også se ustabiliteten øke etter hvert som den kommende uken skrider frem, og som vil strekke seg til hele det spanske fastlandet de neste dagene. Vi kan, ifølge Aemet, se noe nedbør over hele Spania, selv om det ikke vil være betydelig.
Til tross for dette vil temperaturene de neste dagene fortsette å være høye, spesielt minimumstemperaturene. Det statlige meteorologiske byrået spår at temperaturene ikke vil falle under 22–25 °C i den sørlige halvdelen av landet, samt i Middelhavet, Ebro-dalen og nordøstlige lavtrykk.









