Reaksjonen står i sterk kontrast til holdninger i andre deler av verden, hvor dykking med blåhaier er en ettertraktet opplevelse. På Azorene, for eksempel, betaler turister for å dykke ved siden av dem på steder utenfor kysten som Faial og Princess Alice, tiltrukket av det rike atlanterhavsvannet som tiltrekker seg haienes favorittbyttedyr, som tunfisk og blekksprut.
Lignende møter markedsføres i Cabo San Lucas i Mexico, Gansbaai-bukten i Sør-Afrika, Cat Island på Bahamas, og til og med Oahu og Molokai på Hawaii, hvor blåhaier er ettertraktede observasjoner for dykkere.
Disse destinasjonene promoterer aktivt blåhaiturisme, og fremhever deres grasiøse svømmestil og lave risiko for mennesker. Calpe-observasjonen derimot viser hvordan mangel på kjennskap i Middelhavet ofte gir næring til unødvendig frykt. Haveksperter hevder at bedre offentlig bevissthet kan bidra til å endre oppfatninger, og gjøre panikkøyeblikk om til muligheter til å sette pris på en av havets mest bemerkelsesverdige trekkende rovdyr – en art som er i stand til å reise opptil 5000 kilometer i løpet av sine årlige reiser.
Fakta Blåhai:
Blåhaien har den klassiske hai-formen, og kan bli tre til fem meter lang. Den slanke kroppen er blågrå på ryggen, mens sidene og buken er lysere og finnene mørkere. Brystfinnene er lange og krumme og nesten svarte.
Blåhaien er alminnelig i tropiske og tempererte områder av alle hav. Den foretrekker temperaturer mellom 12 til 20 grader Celsius. I norske farvann er blåhai kun en sjelden gjest; den har opptrådt spredt fra Varangerfjorden til svenskegrensen. De fleste individene er registrert på Vestlandet. Med få unntak har dette vært yngre, ikke kjønnsmodne blåhaier på under to meters lengde.









