Villsvinbestanden i Denia er i kraftig vekst, og kommunen har derfor intensivert tiltakene for å holde bestanden under kontroll. I løpet av årets første seks måneder har hele 360 villsvin blitt fanget i feller utplassert ulike steder i kommunen.
Dette er en del av et systematisk kontrollprogram utført av firmaet Ibérica Control y Capturas SL, som er engasjert av kommunen for å håndtere problemet.
Ifølge rapporten har man fanget flere hunndyr (201) enn hanndyr (159), noe som er positivt for å bremse reproduksjonen. De fleste dyrene er fanget i området Plana d’Elies, samt ved supermarkedene ved starten av Camí de Sant Joan, særlig i juni.
Antall fangede dyr fordeler seg slik:
- Januar til mars: 143 villsvin ble fanget i Plana d’Elies, Torrecarrals og Carrer de la Magrana.
- April og mai: 141 dyr ble fanget i samme områder samt ved pleiehjemmet Santa Llúcia.
- Juni: 76 dyr ble tatt i Plana d’Elies, Santa Llúcia og ved supermarkedene ved Camí de Sant Joan.
Alle fangede dyr er blitt undersøkt av veterinærer, og ingen sykdommer er påvist.
Firmaet fortsetter nå arbeidet med feller i de tre hovedområdene og gjør forberedelser for å sette ut nye feller i områdene Les Marines, Carrer dels Peixos og Marineta Cassiana.









