Turisme får stadig større plass i akademiske kretser. Det ble tydelig da Cátedra de Estudios Turísticos Pedro Zaragoza Orts ved Universitetet i Alicante denne uken delte ut priser til de beste bachelor- og masteroppgavene innen reiseliv for studieåret 2023–2024. Prisene ble tildelt både forskere fra universitetet selv og fra andre spanske universiteter, og markerte en feiring av kunnskap, innovasjon og engasjement for en bransje som utgjør en betydelig del av Spanias økonomi.
Utdelingen fant sted ved universitetets rektorat, med bred deltakelse fra både akademiske og offentlige representanter. Blant dem var Benidorms ordfører og president for Alicante-provinsen, Toni Pérez. Han understreket hvor viktig det er at akademia setter søkelys på turisme, og minnet om at bransjen utgjør over 13 prosent av Spanias BNP og står for nær 13 prosent av sysselsettingen.
– Turisme gir ikke bare arbeidsplasser og verdiskaping, men også utviklingsmuligheter og velferd, uttalte Pérez. Han roste de prisbelønte for å bidra med ny innsikt og kunnskap om en bransje som både definerer regionen og har nasjonal betydning.
Prisvinnere med samfunnsblikk
I bachelor-kategorien ble førsteprisen tildelt José Pascual Barceló for hans analyse av bærekraft og sosialt ansvar i spanske hotellkjeder. Også litteraturturisme, inkludering i HR-arbeid og kjønnsperspektiv ble belyst i de øvrige vinnerbidragene.
På masternivå fikk Santiago González González førsteprisen for sitt arbeid om innovasjon innen vinturisme. Blant øvrige vinnere var det prosjekter om markedsføring av kulturarv og lokal turistutvikling.
Særlig oppmerksomhet fikk Andrea Todolí Moreno, som vant prisen for beste masteroppgave utenfor Universitetet i Alicante. Hun analyserte dokumenter knyttet til turistutviklingen i Benidorm under den spanske utviklingsperioden, og brukte moderne tekstanalyseverktøy i sin forskning. Ordføreren berømmet oppgaven for å kaste nytt lys over Benidorms turistiske røtter.
Om Cátedra Pedro Zaragoza
Forskningsenheten har som formål å fremme kunnskap og undervisning knyttet til turisme, med særlig vekt på Costa Blanca og Benidorm. Den arrangerer kurs, seminarer, foredrag og studier som skal styrke forståelsen av næringen. Blant samarbeidspartnerne finnes både Universitetet i Alicante, Benidorm kommune, Visit Benidorm og flere regionale turismeorganisasjoner.
Toni Pérez avsluttet seremonien med å takke prisvinnerne for deres innsats:
– Dere viser vei og gir oss nye perspektiver. Vi håper dette er starten på lange og vellykkede karrierer i en bransje som betyr så mye for oss alle.