Det faktum at solen skinner igjen har ført med seg et uønsket skadedyr ettersom dødelige prosesjonslarver har blitt oppdaget i Marbella.
En kjede av insekter, hvis giftige hår kan forårsake alvorlige allergiske reaksjoner hos mennesker og spesielt hunder, ble fotografert i Puerto Banus.
Deres små, luftbårne hår kan forårsake hudutslett, øyeirritasjon, luftveisproblemer og alvorlige allergiske reaksjoner hos mennesker.
Men for nysgjerrige hunder og katter er de spesielt farlige – kontakt kan føre til hovne tunger, pusteproblemer, nekrose og til og med død hvis de ikke behandles.
Hårene fungerer som forgiftede piler i det øyeblikket larven føler at den er i fare skyter den ut hårene fra kroppen.
De siste sesongene har de dukket opp tidligere og tidligere ettersom Spanias vintre har blitt mildere, men regnskyllene i mars har inntil nå holdt dem i sjakk.
Imidlertid vil den forestående tilbakekomsten av solfylte dager og temperaturer over 20C gjøre at de begynner å komme ned fra trærne i lange linjer på jakt etter jord å grave seg ned i for å lage kokongene sine.
De er spesielt utbredt rundt grønne områder og furutrær, der møllene legger eggene sine.
Marbella, med sine parkområder, golfbaner og bolighager, er et spesielt bra hotspot for larvene.
Det destruktive skadedyret ble allerede oppdaget i Alhaurín de la Torre forrige måned før regnet kom.
Både Guardia Civil og Policia Nacional har sendt ut varsler på sine sosiale mediekanaler.
“Vær veldig forsiktig hvis du går tur med hunden din og du ser en prosesjonslarve. Dette insektet har stikkende hår som kan forårsake en veldig alvorlig reaksjon,” advarte Guardia Civil.









