Nedbøren vi fikk i julen og tidlig januar i år har ikke klart å lette tørken i store deler av Sør-Spania til tross for forbedrede reservoarnivåer.
Mens nord-Spania har overvunnet tørkekrisen, er Malaga og Alicantes vannreserver kritiske, ifølge en rapport fra Public Sanitation and Supply Association (AEOPAS). “Den sørlige halvdelen av Spania er fortsatt i tørke,” advarte de, og la til at Costa del Sol må forbli under krisemodus og vannbesparende tiltak må økes.
Totalt lider fortsatt 16 kommuner i indre Andalusia samt Almeria og Marina Baja i Alicante av alvorlig tørke.
Selv om høstregnet forbedret situasjonen i Sevilla og Antequera, er vannsparetiltak fortsatt på plass i Campo de Gibraltar, Guadalhorce og Axarquia-områdene.
Reservoarnivåene for Malaga er fortsatt kritisk lave på 28 %, noe bedre enn i fjor da de lå på 16 %, men langt under et tiår siden da de lå på 48 %. Sammenlagt i Andalucia ligger nivåene for tiden på 34 %, som er 15 % opp fra i fjor, men 11 % ned fra for ti år siden. Den mest kritiske regionen er Almeria, hvor reservoarnivåene ligger på 9,38 %, som er nøyaktig det samme som denne tiden i fjor.
I Baskerland er reservoarene 100 % fulle, og det har vært en betydelig forbedring i Valencia. “Våre reserver blir sakte bedre, men det er markante forskjeller mellom regioner, noe som viser behovet for ulik vannforvaltningspolitikk,” konkluderte rapporten. Spesielt er det nødvendig med raske tiltak for å unngå fremtidige tørkeperioder som diversifisering av vannforsyninger, gjenbrukstiltak og forbedret måling av urban vannforsyning.