Det er ingen hemmelighet at Costa del Sol er et arnested for mafiaaktivitet, med dusinvis av internasjonale gjenger som opererer langs kysten.
I løpet av de siste par ukene har denne kriminelle underverdenen veltet ut i gatene, med tre gjengskytinger på kort tid i Marbella og Benalmadena.
Men mens mafiamedlemmer for bare noen få år siden ble skutt til døde utenfor kirker eller i hjemmene sine, ser det nå ut til at modus operandi har endret seg.
Forrige uke ble en tysk mann av arabisk opprinnelse skutt i bena og kjønnsorganene utenfor et populært treningsstudio og padelklubb i Marbella.
Julaften ble en annen tysk mann skutt i beinet utenfor kjøpesenteret Cristamar i Puerto Banus – bare to dager før to menn slapp unna med livet i behold i Benalmadena etter å ha blitt skutt på men klarte å flykte fra stedet.
En lokal politikilde fortalte til El Confidencial om noen av mafiaene som opererer på kysten: «Nå dreper de ikke, de lemlester og straffer, og etterlater ofrene uføre for livet.» «Leiemordere kommer og går samme dag, inn og ut fra andre land,» sa han og la til at metoden for å «ordne opp mellomværende» hadde endret seg.
Den nye metoden har sitt utspring i den italienske gambizzazioni-mafiaen, og består i å skyte mot bena uten hensikt å drepe. Teknikken ble brukt av mafiaen og Italias beryktede røde brigader på slutten av 60-tallet og begynnelsen av 80-tallet. Virkningen på ofrene er ofte irreversibel.
Politikilden la til at det nye mottoet for narkotikasmuglere i Spania som ønsker å gjøre opp er: «Nei til hodet, ja til lårene og bena.» Kilden sa videre: «Nå er trenden å gi en leksjon. De dreper dem ikke, men de etterlater dem forkrøplede for livet og med synlige sår … det er mer effektivt å gi en leksjon av denne typen … “Det er også veldig effektivt, fordi det har komponenten av ydmykelse, de forlater offeret uten hans manndom og de tar hans styrke.”
Han la til at det er i tillegg mer attraktivt for leiemorderne ettersom de «ikke utsetter seg selv for like høye dommer som for drap».