I løpet av den neste uken viser desember seg fra sin beste side, så det er utsikter for mye sol for de fleste.
Dette skriver spanienidag.es
LØRDAG
Varsler om svært kraftige vindkast i nedre del av Ebro-dalen, sterk nordlig vind ved Empordà og Menorca, sterk østlig vind ved Gibraltarstredet og Alboran, mens vinden kommer fra vest ved Kantabrihavet.
Det er varslet lokale kraftige byger i Gibraltarstredet og på Kanariøyene. Stort sett stabilt vær på halvøya og Balearene med generelt delvis skyet eller klar himmel. Bare helt i nord er det ventet overskyet himmel med nedbør for nordlige Galicia, østlige Cantabria og Pyreneene. Snøfall er sannsynlig i Pyreneene, hvor snøgrensen stiger fra 900/1100 meter til over 1500 meter i løpet av dagen. Dannelsen av en front på den sørvestlige delen av halvøya gir lettskyet himmel i Andalusia med mulighet for nedbør ved Alboran og mer sannsynlig og intens i området rundt Gibraltarstredet, hvor kraftig nedbør ledsaget av noen tordenvær ikke kan utelukkes. På Kanariøyene får vi overskyet himmel med nedbør i høydeområdene, men det kan ikke helt utelukkes at det drypper på resten. Mest regn i de nordøstlige områdene. Maksimaltemperaturer har en tendens til å øke på den nordlige halvdelen av halvøya, synke på Kanariøyene og generelt lite endringer i resten. Minimumstemperaturene vil falle på Kanariøyene og den sørlige halvdelen av fastlandet, mens de vil stige i Pyreneene og de iberiske fjellene og ellers små endringer i resten av landet. Det er ventet frost på store deler av den nordlige halvdelen av fastlandet, den østlige delen av det sørlige platået og de sørøstlige fjellkjedene. Kraftig frost i Pyreneene kan ikke utelukkes.
SØNDAG
Det stabile været ventes å fortsette på halvøya og Balearene, med for det meste delvis skyet himmel. Bare helt nord på halvøya blir det overskyet eller overskyet med nedbør for Galicia, det kantabriske området, øvre Ebro-dalen og Pyreneene, men vi kan heller ikke helt utelukke nedbør i den nordøstlige delen av Catalonia og de nordlige delene av Balearene. Nedbøren faller som snø i Pyreneene, så det kan godt komme en god dusj, og snøgrensen faller fra 1.600/1.800 meter til 1.000/1.200 meter. Lett nedbør kan ikke utelukkes rundt Gibraltarstredet. På Kanariøyene vil en DANA i nordøst gi ustabilt vær med overskyet eller overskyet himmel og rikelig nedbør ledsaget av tordenvær. Nedbøren kan være kraftig og vedvarende i de nordlige, høytliggende delene. Temperaturene vil stige på halvøya og Balearene, mens det forventes fall i Gibraltarstredet og Kanariøyene. Frosten er igjen mindre utbredt og mindre intens, men påvirker fortsatt høylandet, Pyreneene og de sentrale og sørøstlige fjellene.
MANDAG
Det stabile været forventes å fortsette på halvøya, men etter hvert som flere fronter nærmer seg fra nord, vil flere skyer bevege seg over den nordlige halvdelen, og bringe nedbør til Galicia, det kantabriske området, den øvre delen av Ebro-dalen, den nordlige delen av De iberiske fjellene og Pyreneene. Regnet kan også nå de sentrale fjellene og det nordlige platået. Nedbøren faller som snø i fjellene, og det er til og med ventet betydelige mengder i Pyreneene, hvor snøgrensen vil falle fra rundt 1200/1500 meter til 800/1000 meter. Balearene forventes å være under påvirkning av et lavtrykk i Middelhavet, som gir mye skyer og nedbør øst på øyene. Kanariøyene vil fortsatt være berørt av DANA, men nå kommer også calima over, og sammen med nedbør blir det en skitten affære. Regnet kan være kraftig og vedvarende på de vestlige øyene og i mindre grad på de østlige øyene. Dagtemperaturene har en tendens til å falle på den østlige halvdelen av halvøya og på Balearene, mens de stiger på Kanariøyene og ved Alboran. Økninger i minimumstemperaturer vil råde, men de vil avta i nordøst, i Gibraltarstredet og på Balearene. Frost vil nå begrense seg til Pyreneene, men det kan også forekomme lokalt i andre fjellområder og i høylandet.
TIRSDAG
Nok en dag med stabilt vær ventes på halvøya og Balearene, bortsett fra helt nord på halvøya hvor det er ventet nedbør. Snøfall i Pyreneene og i andre fjellområder langt mot nord. Sannsynlighet for byger ved Gibraltarstredet og Alboran. Nedbør kan imidlertid ende opp med å komme kun i svak og sporadisk form i andre deler av sørøstområdet. På Kanariøyene er det ventet overskyet himmel og nedbør i de nordlige delene av øyene. Temperaturene vil ha en tendens til å falle, bortsett fra maksimumstemperaturene helt på den nordlige delen av halvøya, hvor det vil være små økninger. Frosten vil igjen øke i omfang og intensitet og dermed påvirke fjellkjedene i den nordlige halvdelen, høylandet og i fjellene i sørøst.
ONSDAG, TORSDAG, FREDAG OG LØRDAG
For resten av perioden er det flere mulige scenarier, men det mest sannsynlige er at det stabile været fortsetter på halvøya og Balearene, hvor det kun er ventet nedbør helt i nord. Nedbøren forventes å bli kraftigere i den østlige delen av områdene langs Kantabrihavet og i Pyreneene, og det vil trolig falle i form av snø i fjellene, dog ikke i særlig store mengder. Den sannsynlige dannelsen av en DANA sørvest for den iberiske halvøy sammen med et lavtrykk over Nord-Afrika åpner imidlertid muligheten for nedbør til Middelhavsområdet, som, hvis det skulle skje, lokalt kan gå over i et godt regnskyll. Temperaturene forventes generelt å stige og selv om frosten i første omgang vil påvirke store deler av den nordøstlige halvdelen av halvøya, vil den trekke seg tilbake til kun å forekomme i fjellet. På Kanariøyene er det mest sannsynlige scenariet at den nevnte DANA vil gi nedbør, og det kan til og med bli rikelig. Temperaturene har en tendens til å synke til å begynne med men så holde seg jevne gjennom neste helg.