Prisene har økt mest på Kanariøyene, ifølge Bjurfors Spain Index. Utsikt over den populære Anfi del Mar-stranden sør på Gran Canaria.
Boligprisene i Spania fortsatte å stige i oktober, og nok en gang var det turistområdene som gikk sterkest. Ifølge Bjurfors Spania-indeks økte prisene med 1,3 prosent i løpet av måneden. Kanariøyene og Balearene, med Mallorca i spissen, har nå sett prisøkninger på over 15 prosent det siste året.
Bjurfors Spania-indeksen følger prisutviklingen i de områdene i Spania som er spesielt populære blant svenskene. Indeksen dekker 13 provinser og regioner, fra Girona i nordøst til Cádiz i sørvest, samt fra Balearene i Middelhavet til Kanariøyene i Atlanterhavet. I oktober økte indeksen med 1,3 prosent til nytt rekordnivå. De siste 12 månedene har prisene steget med 10,3 prosent.
Prisoppgangen i Spania fortsetter, spesielt i de populære turistområdene hvor etterspørselen er stor fra både innenlandske og utenlandske kjøpere, sier Fredrik Kullman, administrerende direktør i Bjurfors. Vi ser nå at svenske kjøpere kommer tilbake i stadig større antall, og de gjør helt riktig. Vår vurdering er at prisene vil fortsette å øke i hvert fall litt inn i neste år. De som velger å vente risikerer dermed å måtte betale en høyere pris senere. Selv i Europa faller nå rentene, noe som bidrar til økende optimisme i markedet.
Ser vi det siste året, topper også Kanariøyene og Balearene prisutviklingen i Bjurfors Spania-indeksen, med en økning på 16,3 prosent for Kanariøyene og 15,2 prosent for Balearene.
Kanariøyene, Mallorca og andre svenske favoritter som Málaga og Alicante har ikke bare hatt kraftige prisøkninger det siste året – de har ligget på rekordnivåer i flere år og viser ingen tegn til å bremse opp. Med sin unike kombinasjon av feriefølelse og kontinental livsstil tiltrekker disse stedene mange utenlandske kjøpere. Prisøkningene reflekterer en etterspørsel der kjøpere ser en trippel fordel: potensial for verdiøkning, stabile leieinntekter og forbedret livskvalitet, sier Fredrik Kullman.









