Den spanske regjeringen jobber på høytrykk for å finne ensartede løsninger på dette med utleie av turistleiligheter. Protestene mot at antall turistleiligheter er for omfattende, gjør at statistisk sentralbyrå, INE, har kommet med interessant informasjon.
Det viser seg nemlig, at 70 prosent av alle leiligheter som leies ut til turister, ligger i fire områder. Det er Andalucia, Valencia-regionen, Catalonia og Kanariøyene.
Middelhavskysten
Andalucia har 82 454 slike leiligheter, mens i de tre andre regionene er det henholdsvis 59 413, 52 598og 46 784.
Det er primært langs Middelhavskysten, Balearene og Madrid-regionen som har flest turistleiligheter.
Få leiligheter
Når det gjelder de større byene, så fører Madrid, Barcelona, Malaga og Valencia an.
Færrest leiligheter for turistleie, finner vi i Palencia, Guadalajara og Lerida, som har kun 41,46 og 54 enheter for utleie.