NATOs generalsekretær, Jens Stoltenberg (bildet) var mandag denne uka i USA på besøk hos president, Joe Biden. Under møtet skrøt Stoltenberg at stadig flere land bidrar med minst to prosent av Brutto Nasjonalprodukt (BNP) til NATO. Det gjelder imidlertid ikke Spania.
Spania ligger helt på bunnen når det gjelder forsvarsutgifter blant de 32 NATO-landene.
Spania en sinke
I 2024 bidrar Spania med kun 1,28 prosent til NATOS forsvarsutgifter av BNP. Under NATO-toppmøtet i Madrid i 2022, lovet Spanias statsminister, Pedro Sanchez at landet skulle skjerpe seg. likevel blir ikke målet om to prosentmålet tidligst nådd i 2029. Spania er altså en sinke i denne sammenhengen.
Verdt å merke seg er at Spania betalte inn 1,19 prosent i 2023, så det ligger en viss økning her tross alt. I penger betyr det at Spania kommer med 5 948 millioner euro til NATO i år.
Jens Stoltenberg
Som Jens Stoltenberg påpekte, har flere land økt sine bevilgninger til NATO. Polen er mest signifikant i så måte med en økning som viser at landet gir 4,12 prosent av BNP. Deretter følger Estland og USA med 3,43 prosent og 3,38 prosent av BNP.
Naboland til Ukraina, som Estland, Latvia og Litauen er også blant de beste i NATO-klassen nå.
Gahr Støre tok tak
Norge vil anslagsvis gi 2,20 prosent når året er omme, og er følgelig over den magiske to prosentgrensen. Regjeringen Gahr Støre har altså tatt et krafttak med at Norge lå et stykke etter ved inngangen til dette året.
Krigen i Ukraina har aktualisert behovet for mer penger til NATO.









