Søndag 16. juni, er det klappet og klart for arrangementet Dia Mundial de la Tapa. Verdens tapasdag er her, slik det har vært siden 2010.
Det er organisasjonen Asociacion Sabores Espana, som tok initiativet til og som fremmer tapasdagen spesielt, samt spansk gastronomi generelt.
På de beste tapasrestaurantene- og barene bugner enten disken, eller menyen, med de små lekre rettene. En litt stor munnfull som ofte smaker himmelsk godt. Samtidig er et sosialt å dele og disse smårettene.
SPANIA I DAG har ved flere anledninger fortalt historien bak tapasen, men gjentar kort at det finnes flere. Den mest brukte, er at glassene med vin og øl ble dekket til med en skive skinke eller ost. Bakgrunnen var at fluer og støv ikke skulle havne i glassene.
Gjennom historien, har tapas utviklet seg i mange retninger. Det er forskjell på ingredienser og utseende i forhold til hvor du befinner deg i Spania. I nord heter tapasvariantene for øvrig pinchos, og smaker egentlig best av alt.
Tapasdagen markeres over hele Spania i helgen.
Moteuke i Torrevieja
Det finnes flere arrangementer enn tapasdagen. I Torrevieja starter det i dag 14, juni en egen moteuke, som varer til 16, juni moteuke.
Det er tredje gang at moteuka arrangeres. Over 5 000 mennesker besøkte moteuka i Torrevieja i 2023.
Catwalken ligger i Paseo Vistalegre, midt i sentrum av Torrevieja.
Bålene i Alicante
Den aller største begivenheten finer sted i Alicante lørdag klokka 19.00. Først blir det fyrverkeri, og deretter parade på Gran Via i byen på Costa Blanca.
117 ulike innslag blir det i årets Alicante-parade. Som alltid, er det mange forskjellige temaer som presenteres.









