Det spanske betalingssystemet Bizum har blitt en suksess. Nå ønsker Bizum å samarbeide med andre operatører, slik at det blir mulig å få til en felles betalingsløsning i hele eurosonen. Bizum kan best sammenlignes med norske Vipps.
Bizum har sendt ut følere til selskapet som driver Wero, men selskapet virker ganske tilbakeholdne. Wero eies og drives av banker i Tyskland, Frankrike og Belgia.
I Italia heter den samme betalingsløsningen Bancomat Pay og i Portugal MB Way.
I Spania er det blant annet bankene Caixabank, Santander, BBVA, Sabadell og Bankinter som står bak Bizum. De har fått en fot innenfor i Andorra, og ambisjonen er altså å få større innflytelse i Europa. Enten alene, eller helst sammen med flere.
Kortselskapene økning av gebyrene aktualiserer å integrere betalingsløsningene i en og samme plattform i alle EU-land. Spanske bedrifter betalte alene 964 millioner euro i kortgebyrer i 2023. 40 prosent mer enn før coronapandemien.









