Det er om å gjøre å holde seg frisk i sommer, for Spania har legemangel. Mange helsesentre sier at de blir tvunget til å stenge ned virksomheten. Legene skal ha ferie.
I Baskerland og i Catalonia har man allerede måtte stenge ned noen kommunale helsesentre, mens det er ventet at Andalucia er nest region ut. Det samme skjer i Valencia-regionen, der flere titalls helsesentre kan bli stengt i løpet av sommeren.
Valencia-regionen alene har 600 legestillinger som ikke er besatt.
En av hovedårsakene er at det er få vikarer i markedet. Spania ligger etter når det gjelder utdannelse av leger etter coronapandemien, da mye stoppet opp. Praktikanter kan ikke jobbe alene.
Spanias helseminister, Monica Carcia blir kritisert fra flere hold, men avviser all kritikken og sier, at regionene får sette i verk beredskapsplanene de er forpliktet til å ha.









