Den spanske lufthavnoperatøren, Aena, har kunngjort at Alicante-Elche Miguel Hernandez lufthavn l, vil få en ny taksebane. Det blir altså ikke noen ny rullebane som er ønsket fra lokalt hold.
Anbudet på en nye taksebanen, lyder på 17 475 864 euro. Det skal sendes ut ganske raskt.
27 måneder
Det antydes at arbeidene og ferdigstillelse vil ta 27 måneder. Arbeidet vil ta så lang tid, slik at lufthavnen ikke får nevneverdig driftsforstyrrelser.
I tillegg til den nye taksebanen, skal det settes opp nye lys. Det skal dreneres, komme nye gjerder og annet arbeid rundt lufthavnen.
Nytt terminalbygg
Både lokalt i Alicante-provinsen og i Valencia-regionen har kravet om en ny, ekstra rullebane vært framme i bildet en lang periode. Kravet er avvist, men nå kommer altså en slags mellomløsning på bordet.
-En taksebane, vil gi lufthavnen nødvendig kapasitet i mange år fremover, mener Aena.
Anbud på et nytt, stort terminalbygg ved alicante-lufthavnen, skal også snart sendes ut i markedet.
PS! For de som ikke vet, er en taksebane en bane som oftest går parallelt med rullebanen. Fly som takser, hindrer da ikke øvrig trafikk, som skal lande eller ta av på lufthavnen.









