I Alicante-provinsen utgjør utenlandskjøpene nesten halvparten av boligkjøpene, viser nye tall fra Raegistradores de la Propiedad.
48 243 boligenheter skiftet eiere i 2023. 44 prosent av disse boligsalgene ble foretatt av utlendinger.
I løpet av de fire siste årene har andelen utenlandske kjøpere økt med sju prosent.
Gikk ned
Antall boligtransaksjoner i provinsen gikk ned med 3,5 prosent sammenlignet med 2022. Det var en økning i nyboligsalget med 12,7 prosent, så deg var salget av antall bruktboliger som gikk tilbake.
Prisen per kvadratmeter har økt med 5,1 prosent som gir en gjennomsnittspris på 1 653 euro. Likevel fremstår Alicante-provinsen som et ganske billig sted å kjøpe eiendom sammenlignet med andre provinser i Spania.
Polske kjøpere
Som tidligere, var det briter, tyskere, franske og belgiere som lå i front når det gjelder utlendinger som kjøper bolig i Alicante-provinsen.
Som tidligere omtalt i SPANIA I DAG er tilstedeværelsen av polske kjøpere blitt stor. Økningen i antall kjøp ra Polen økte med 13 prosent i 2023. Polakkene velger ofte Benidorm eller lenger nord på Costa Blanca når de skal kjøpe eiendom.









