Spanias boligmasse består av 26 millioner boliger og er en av de største i Europa. Millioner av boliger må rehabiliteres og bygges om med tanke på energieffektivisering og miljøsparing.
I tillegg til dette, regnes 80 prosent av boligene som «ineffektive», hva angår energibesparende.
På energiskalaen for boliger i Spania, dekkes disse 80 prosent av bokstavene E, F og G.
Høyt energiforbruk
Disse bokstavene på skalaen står for høyt energiforbruk, hvor G er den store «synderen». A og B er såkalte godkjente i energiforbrukssammenheng.
Det er vedtak fra EU, og den spanske nasjonalforsamling rundt det grønne skifte, som ilegger boligeierne og oppgradere sine boliger til kategori A eller B. 60 prosent av den spanske boligmasse er bygget uten varmeisolasjon, noe som igjen er ansvarlig for 40 prosent av energiforbruket, ifølge IDAE, som er et statlig organ under det spanske miljødepartementet.
Må rehabilitere mange boliger
Spania må rehabilitere 1,2 millioner boliger frem mot 2030 og enda 7 millioner boliger frem mot 2050.
Både spanske myndigheter og spanske banker, tilbyr finansieringsordninger som vil bidra til å få selve prosessen i gang, hvor boliger skal oppgraderes.
EU sentralt bidrar med et fond som tilrettelegges for Spania.
Finanseringen
Forutsetningen er at den spanske stat bidrar på sin side, hvor det skal kombineres med direkte finansielle tilskudd, samt skattefradrag for boligeier og boligselskap, som driver med utleie.
Hele finansiering løsningen bygger på at det er firmaer i byggebransjen som skal utføre arbeidet, og at de må dokumentere arbeidets omfang kostnadsoverslag på vegne av boligeier.
Det spanske bankvesen er, som nevnt, også en partner i dette prosjektet.









