Protestene på Kanariøyene mot masseturismen, har allerede gitt resultater i form av lovnader, som skal føre til en «ny» form for turisme.
Tenerife er de som har kommet lengst med tanke på forandringer. Myndighetene på øya jobber må intenst med å få innført en økoskatt, miljøavgift eller turistskatt. Hva man kaller det, er forholdsvis uinteressant. Turistene skal belastes for bruken av ferieøya.
Beskyttelse av naturen
-Inntektene skal helt og holdent gå til beskyttelse og gjenoppretting av naturen, sier presidenten på Tenerife, Rosa Davila.
21 land og mange byer i Europa har for lengst innført en slik skatt. De dreier seg som oftest om 2-3 euro per døgn man oppholder seg på hotell.
Gran Canaria
Presidenten på Gran Canaria, Antonio Morales har også i ganske klare ordelag sagt hva han mener må til, for å imøtekomme demonstrantene og få bedre kontroll på turiststrømmen.
Begrensning i boligsalget til utlendinger, innføre turistskatt og regulere utleien av ferieboliger. Det er de tre stikkordene som Morales ønsker å jobbe videre med.
-Hovedproblemet er mangel på boliger og boliger til overkommelige priser. Kjøpesterke utlendinger er en av forklaringene på at vi har det sin vi har det, men det forklarer ikke alt. Spanias sosiale boligpolitikk fungerer generelt sett ikke godt nok, mener Morales.









