Det amerikanske magasinet Forbes lager hver år en oversikt over de rikeste i verden, og de presenteres også de rikeste på nasjonalt plan. Valensianeren, Juan Roig (bildet) forretningsmann og styreleder i Mercadona, er den rikeste fra Valencia og den fjerde rikeste i Spania.
De rikeste spanjolene er alle styrtrike mennesker. I Valencia-regionen er det mange med store formuer.
Dette avsløres på rangering for 2024 fra Forbes, hvor det kommer frem at 2 781 i Spania har en estimert formue på over 4,4 milliard dollar, eller 3.32 milliarder euro. Rikdom i Spania er nært knyttet til familie, så Hortensia Herrero, som er gift med Juan Roig har en formue på 3,1 milliarder dollar. Hennes eierandel i Marcadona er på 28 prosent.
Fotball og keramikk
Sammen med sin mann eier de til sammen 80 prosent av kjeden. Hortensia Herrero er også fra Valencia. Fernando Roig, broren til Juan Roig er god for to milliarder dollar, og han eier ni prosent av aksjene i Mercadona. Samtidig som han er eier av fotballklubben Villareal CF, og i tillegg til dette er president i keramikkselskapet, Pamesa.
Fjerdeplassen på Forbes liste over milliardærer fra Valencia, Vicente Boluda. Vicente Boluda Fos er eieren av Boluda Corporacion Maritima, det nest største slepeselskapet i verden, med base i Valencia. På Forbes liste for 2024, har han en formue på 1.2 milliarder dollar.
Den rikeste
Amancio Ortega er den rikeste i Spania på Forbes liste for 2024, hvor har en formue på 111.2 milliarder dollar. Han er grunnlegger og tidligere styreleder i Inditex motegruppe, mest kjent for sin kjede av kles- og tilbehørsbutikker Zara og Bershka.
Datteren Sandra Ortega Mera har em formue på 9.9 milliarder dollar. De er begge involvert i verdensmålestokk i konfeksjonsbransjen med deres merkevarer.









