Flere og flere spanjoler reiser utenlands for å jobbe. Noen havner i Norge. Alle betoner at de har fått økt livskvalitet etter at de flyttet fra Spania.
Inmaculada Lozano er en som har valgt å jobbe i Norge. 45-åringen kjører buss i Stavanger og stortrives med det. Til avisa 20 Minutos sier Lozano, at lønnen er bedre, arbeidstiden kortere og at de generelle arbeidsvilkårene er bedre i Norge enn i Spania. Blant annet har hun en halvtimes lunsjpause, noe som ikke var vanlig i Spania.
-Da jeg kjørte buss i Barcelona rakk vi ikke engang å gå på do, sier hun.
3 300 euro i måneden tjener 45-åringen nå. Hun måtte gå på norskkurs i Alfaz del Pi før hun kunne starte jobben i Norge, som Lozano har hatt i ni måneder. Hun har ingen planer om å vende tilbake til spania med det første.
Norske, og andre utenlandske arbeidsgivere, rekrutterer spanjoler gjennom jobbportalen EURES-nettverket. I Tyskland jobber flere spanjoler som førskolelærere og i Stockholm har avisa 20 Minutos funnet en spansk veterinær i full jobb.









