Det er ikke bare i Andalucia og Catalonia, at mangelen på vann og tørksituasjonen skaper store utfordringer. Nå melder også myndighetene i Alicante-provinsen at de har en form for permanent tørkekrise.
Segura-reservoaret er på kun 18 ,07 prosent av den totale kapasiteten for øyeblikket. Det er noe bedre i andre reservoarer, som for eksempel Guadalest. Her er det 46,15 prosent av totalkapasiteten.
Det finnes også andre lyspunkter, men alt i alt er situasjonen kritisk flere steder siden det har kommet minimalt med nedbør de siste månedene. Det er varslet at det i deler av Alicante-provinsen kan komme tiltak, slik som man har innført flere andre steder i spania.
Spania som helhet har en vannkapasitet på 50,8 prosent, sommer en bedring. Utfordringen er at det er veldig store forskjeller fra region til region.
Det overføres nå vann fra det ene vannreservoaret til det andre, avsaltningsanlegg utvides og det settes i gang mange andre tiltak rundt om i Spania for å møte tørkeutfordringene.









