Starten på denne uka, har ført til at det er satt nye varmerekorder. Både dagtemperaturen og nattetemperaturen i Alicante-provinsen ha vært unormale. I Malaga har man opplevd stort det samme.
Med nærmere 20 grader om dagen og 16 grader om natta, så kan disse dagene og nettene sammenlignes med temperaturer som er vanlige i slutten av mai og begynnelsen av juni. Våren, eller forsommeren, har altså kommet på en snarvisitt midtvinters.
Byen Pego hadde mandag den høyeste dagtemperaturen i Alicante-provinsen med 21.4 grader. Om natta ble det målt hele 19,4 grader. Andre steder, som Benidorm og Alicante, ble det målt 19,8 grader om dagen og 17 grader om natta.
Ser vi bort i fra 29. januar 2021, da gradestokken viste 16,3 grader på dagtid, må vi over 100 år tilbake for å finne så høye januar-temperaturer.
Varmen har ført med seg en god del skyer, men noe nedbør er knapt registrert.
Det er ventet at varmen vil holde seg til torsdag, kanskje fredag. Til helgen normaliseres temperaturene seg igjen langs hele Middelhavsområdet. Vinden vil imidlertid øke ganske mye fra onsdag av.









