Brüssel leter etter muligheter for å få ned antall ankomster av migranter til Spania og andre europeiske land. Strengere straffer for de som står bak smuglingen, er ett forslag som nå ligger på bordet.
Menneskesmuglerne kan få opptil 15 års fengsel, mener EU. Strengeste straff kan man få om en person dør til sjøs. Så langt i år har flere mistet livet på vei til Spania enn i 2023. Strengeste straff i dag er åtte år.
Dagens migrasjonspakt er ti år gammel. Det blir ikke enkelt å komme til enighet blant de 27 landene i EU om hvor streng straffen bør være for menneskesmuglerne. Land som Ungarn, Italia og Polen ønsker enda strengere straffer og vil generelt ha en langt strengere politikk på dette feltet.
Den klart største utfordringen er å få tak i smuglerne. Det er som oftest bakmenn som styrer «smuglerbutikken». Det er totalt sett beslaglagt 1 200 milliarder euro fra smuglerne siden 2016, så det er kanskje visse muligheter til å komme menneskehandelen til livs.









