Det er opprørsk stemning i Spania på bakgrunn av at PSOE og fungerende statsminister, Pedro Sanchez vil innføre en ny amnestilov.
Søndag gikk hundretusener ut i gatene og protesterte. Protestene fortsetter på sosiale medier, i det politiske miljøet og i avisene. Det er ikke grenser for hva som blir sagt og skrevet, og et e ringen tvil om at handlingen som Sanchez regisserer, for å bli sittende med statsminister-makta, er svært så kontroversiell.
Selv EU-parlamentet har engasjert seg og skal drøfte saken til uka. Lovligheten er det nemlig flere og flere som stiller spørsmål ved. Også i egne PSOE-rekker er svært mange tvilsomme til det Pedro Sanchez holder på med. Sanchez kritiseres for ikke å ha brak den betente amnestilov-saken inn i interne partimøter.
-Sanchez er en juksestatsminister, tordner hans politiske hovedmotstander, lederen av partiet Partido Popular, Alberto Nunez Feijoo.
24. november foreslås partiet Vox og flere fagforeninger, at det tillyses generalstreik i Spania.
Kongresspresident, Francina Armengol opplyste mandag, at innsettelsen av Pedro Sanchez som ny statsminister i spania, vil skje onsdag 15. november og torsdag 16, november. Da blir det debatt og avstemming. Slik det ligger an nå, har Sanchez sikret seg flertall ved å ha 179 stemmer.









