Hele 3 462 personer har vært syke med cryptosporidiose i Spania fra 1. januar til 31. oktober i år. Dette beskrives som sjokkartede tall av helsepersonell.
Antall syke er fire ganger høyere enn det for eksempel var i 2022.
Cryptosporidiose er en parasittinfeksjon som kan gi diaré.
Spania har hatt flere utbrudd. Det største var i Tarragona-området i september, der 430 tilfeller ble registrert. Det er restriksjoner på bruk av drikkevann fortsatt i mange kommuner. I tillegg kan mange britiske turister ha blitt smittet i et svømmebasseng på et hotell i Salou i Tarragona.
I tillegg til Spania, har det vært en stor økning av sykdomstilfeller av denne type i Nederland, Storbritannia og Luxemburg. Spania pekes på som opphavsland til at parasitten blomstrer. Bakgrunnen kan være at folk som har hatt diaré bader før de er friske og dermed sprer bakterien. Det anbefales at man ikke bader før to uker etter at man er frisk.
Smitten skjer som oftest via drikkevann eller næringsmidler, som grønnsaker, frukt, bær og kjøtt, som er forurenset av avføring fra smittebærende personer eller dyr. Smitte kan også skje gjennom kontant med avføring fra mennesker eller dyr. Kan også smitte ved seksuell kontakt.
Mange som blir smittet blir ikke spesielt syke, men parasitten angriper slimhinnene i tarmen og kan di diaré, sterke magesmerter, kvalme og vekttap. Spesielt de med nedsatt immunforsvar kan bli ekstra syke, og bør vurdere å kontakte lege. De fleste vil kvitte seg med parasitten uten behandling.
God håndhygiene ved kontakt med husdyr er meget viktig.









