Spanske myndigheter og Guardia Civil jobber tett sammen for å få stoppet narkotikasmuglingen mellom Afrika og Spania over Gibraltar-stredet.
Av Bjørn J. Klein
Narkotikaen kommer båtveien og det ofte med hurtigbåter med stor fart. Narkoligaene har bygd opp lagringsplasser for stoffene på forskjellige steder langs kysten i Levante og Catalonia, og helt inn i Portugal.
Mer enn bare Spania
Det å bygge opp flere mindre lagre langs kysten er en strategi narkotikanettverkene benytter seg av, for å redusere tap av narkotika målt opp mot at et stort lager blir avslørt av politiet. Disse lagrene forsyner ikke bare Spania med narkotika av forskjellige valører. Lagrene er også mellomstasjoner for videre distribusjon inn mot Europa gjennom Frankrike.
Den organiserte kriminelle virksomheten fra spesielt Marokko over Spania med narkotika, fikk spanske myndigheter i 2018 til å engasjere seg mer for å få stoppet ulovlighetene. De innså at smuglingen ble foretatt ved bruk av krypterte kommunikasjonskanaler, og at narkotikabandene var involvert i profesjonelle hvitvaskings kriminalitet
Hvitvasker penger
Narkotikaen ble ofte betalt med krypto-valuta, som muliggjør hvitvasking mellom kriminelle organisasjoner. De hvitvaskede pengene blir ofte investert i fast eiendom, turistnæringen og øvrige finansinstitusjoner, som lovmessig yter lån til industri og andre formål.
Den kriminelle virksomheten er blitt så sofistikert, at man knapt aner omfanget. På toppen av dette, finansiere denne kriminelle virksomheten veldig ofte terrornettverk i den tredje verden.
Kommandør Ernesto Segura i Guardia Civil, som har ansvaret for operasjoner mot denne smuglingen i Sør-Spania, uttaler at det har vært et behov for å få gjenopprettet «autorisasjons-prinsippet», hvor spanske myndigheter tar tilbake myndighetsrollen ved å stoppe denne kriminelle aktiviteten knyttet til narkotikasmuglingen.
«Hasjens Messi»
Sikkerhetsplanen, som går under navnet «Campo de Gibraltar», dekker kommunene i Cádiz området, Algeciras, La Lìnea de la Concepciòn, Tarifa og San Roque. Innsatsen fra Guardia Civil har ført til 5 827 arrestatasjoner og 273 tonn narkotika ble beslaglagt i 2022 i denne regionen. 80 prosent av beslaget var hasj, 11 prosent var marihuana og rundt åtte prosent var kokain.
Smuglerne utvider hele tiden sitt territorium, vedgår Ernesto Segura forteller videre at navnene på «narkotika-baronene» varierer fra «Castanas», «Hasjens Messi», «El Pantoja» eller «Tomaten».
– De kriminelle blir fler og fler enda vi setter inn mer politiressurser og overvåkingssystemer. Et lyspunkt, sier sjefen, er at EU-samarbeidet, for å begrense kriminell virksomhet, gir gode resultater.









