En nordmann som har drevet flyttebyrå med blant annet Spania som marked, er arrestert av politiet i Trondheim, skriver Adresseavisen.
SPANIA I DAG har ved flere anledninger fått tips om mannen, som har drevet flyttebyrå under ulike firmanavn. Bakgrunnen for tipsene, er at flyttelass ikke er levert eller gjenstander har blitt skadet under transporten.
Mann i 50-årene
Mange av sakene er av eldre dato, og flere medier har kalt mannen for «flyttebajas». Både Nettavisen og TV2 har lagd artikler og innslag, der de har intervjuet fortvilte kunder.
Mannen er i 50-årene.
Bakgrunnen for at politiet nylig arresterte mannen var at han ikke møtte til soning. Han var etterlyst av kriminalomsorgen og skulle i fengsel for å sone tidligere dommer.
Nordmenn i utlandet
19 straffbare forhold, blant annet sju tilfeller av underslag av flyttelass, er saker som ikke er avgjort i rettssystemet ennå.
-Sakene er fra flere steder i landet og det gjelder også nordmenn i utlandet. De fornærmede har anslått verdiene på flyttelassene og de varierer en del. Det høyeste anslaget er på ca. 420 000 kroner, sier påtaleansvarlig i saken, Hanne Sivertsen Berg til Adresseavisen.
Politiet i Trondheim har foreløpig ikke besvart SPANIA I DAGs henvendelse.
Sjekk grundig
Tidligere i år, samt i forrige uke, ransaket politiet i Trondheim bopelen til den arresterte mannen. Politiet fant flere flytteesker og plastkasser med verdigjenstander.
De aller, aller fleste som driver i flyttebransjen er seriøse selskaper du kan stole på. Har du behov for flyttehjelp, så søk på nettet for å finne firmaer med lang erfaring og som har fått gode skussmål fra kundene. Sjekk gjerne med venner og bekjente, slik at du ikke blir lurt.
Mange av de som er svindlet har ikke bare mistet gjenstander med affeksjonsverdi, men de har også tapt penger siden det er forhåndsbetalt fullt ut for flyttingen.
Har du tips eller kommentarer til artikkelen om «Flyttebajasen»?









