Bizum, som er den spanske utgaven av Vipps, innfører bøter hvis beløpsgrenser overskrides ved overføringen mellom personer og butikker.
Det er det spanske skattedirektoratet som innfører bot på 2 500 euro dersom beløpsgrensen overstiges.
Bankene bestemmer individuelt hva som kan overføres og maksimum per transaksjon er 1 000 euro fra person til person. Minstebeløp mellom personer, er en halv euro. Maksimum per dag er 2 000 euro. Månedlig er beløpet satt til 5 000 euro. Månedlige antall transaksjoner, er 60 euro for mottaker, og igjen 2 000 euro per dag, og 5 000 euro i samlet mottak per måned.
Denne betalingsform var en tjeneste bankene tilbød sine kunder, hvor privatpersoner kunne aktivere en konto sammen med sitt mobiltelefonnummer, og «vipps» så kunne man overføre penger til sine nærmeste venner og familie. En betalingstjeneste som etter hvert ble veldig populær, og så populær ble tjenesten at deler av næringslivet tok i bruk tjenesten også.
Det var da det spanske skattedirektoratet våknet. Skattevesenet vil forsikre seg om at butikker i dette tilfellet registrer beløpet som mottak for en vare eller tjeneste.
Dette er gjort, for å unngå at betalingstjenesten Bizum blir benyttet til hvitvasking av penger.
Bankene har på dette grunnlaget, skjerpet overvåkingen, og de har delt kundegrupper inn i to: En privat til Bizum og en til Bizum-butikk.









