Saudi Arabias største telecomoperatør, STC Gruppen, har kjøpt 9,9 prosent av aksjene i den spanske telecom-giganten Telefonica. Det har kommet mange og sterke reaksjoner på oppkjøpet.
Ved oppkjøpet, blir det saudiarabiske selskapet den største aksjonæren i Telefonica. Det ble betalt 2,1 milliarder euro for aksjeposten.
Nå setter man lit til at den spanske regjeringen sender saken til EU. Her er håpet at Brüssel ikke godkjenner kjøpet.
Saudi arabisk innblanding i et strategisk viktig selskap gjør spanjolene urolige, og derfor vil man oppfordre EU til å vende tommelen ned for hele avtalen. Visestatsminister Yolanda Diaz mener at dette handler om Spanias digitale fremtid, der ingen andre nasjoner skal være.
Hvis noen lurer på hvorfor det ikke ble kjøpt mer enn 9,9 prosent av aksjene, er det lett å forstå. Ved å holde seg akkurat under 10 prosent-grensen, er det vanskelig for den spanske regjeringen å gripe inn. I teorien trengs ingen spesiell godkjenning fra noen.









