Oppryddingen etter helgens uvær har startet for fullt, og ordføreren i byen Buenache de Alarcon ber om støtte og hjelp.
-Alt er ødelagt hos oss. Hus, skoler og butikker er fulle av vann og gjørme, sier ordføreren i Buenache de Alarcon.
Ødeleggelsene er enorme i den vesle byen, som ligger i Cuenca i Castilla-La Mancha.
På Costa Blanca har Alicante kommune startet oppryddingen av strendene Urbanova, El Postiguet, La Albufereta, La Almadraba og Playa San Juan. Tette avløpsrør, kvister, ødelagte gangbruer og sand som er skyllet bort, er noe av det kommunen må ta tak.
I Orihuela Costa og Torrevieja er situasjonen ganske lik, slik at strendene må få en skikkelig «make over» i løpet av uka. Spesielt strendene i Orihuela Costa er hardt rammet.
Så langt er tre omkommet og tre er savnet. Det antas at de tre også er døde, så stormen har altså vært krevende for svært mange.
Været har allerede bedret seg i store deler av Spania. Det blir igjen 30 grader og tropenetter, men mot helgen kan det igjen bli fallende temperaturer, ifølge prognosene til meteorologisk institutt, AEMET.
Continuamos buscando a las 3 personas desaparecidas tras la #DANA.#AldeaDelFresno
🔴Hombre de mediana edad. Su 🚘fue arrastrado por el río#Villamanta
🔴Hombre de 83 años, arrastrado por la corriente#Valmojado
🔴Mujer de 54 años. Su🚘fue arrastrado por la corriente pic.twitter.com/K1THCQbxC1— Guardia Civil (@guardiacivil) September 5, 2023













