Antall coronasyke fortsetter å øke i Spania, men ifølge helseekspertene er det som ventet, for viruset har egentlig aldri forlatt landet.
-Vi kan ikke si at viruset har kommet tilbake, for det har aldri vært borte, fastslår presidenten for det spanske epidemiologiske selskapet (SEE), Oscar Zurriaga.
Selv om antall coronasyke øker, er situasjonen på ingen måte dramatisk. Imidlertid har salget av coronatester økt med over 370 prosent de siste ukene., Det vitner om at mange er syke og vil sjekke situasjonen.
De første tegn til stigning i antall coronasyke kom i juni. Siden har antallet syke økt. Det er spesielt folk over 60 år, samt barn under fire år som er rammet. Det er primært personer over 79 år som blir lagt inn på sykehus. De fleste har andre underliggende sykdommer.
Spania har hatt sju bølger med coronavirus. En åttende kan komme, men det er ingen grunn til å dramatisere dette. Vaksinene fungerer, og en ny runde med vaksiner skal settes på eldre mennesker og sårbare personer utover høsten.









