Ukrainas forsvarsminister, Dmitrij Kuleba ber Spania og andre EU-land om mer utstyr i krigen mot Russland.
-Spania har gitt oss det utstyret og våpnene vi trenger. Landet var blant de første som ga oss luftvernsystemet Hawk, men vi trenger mer.
Utenriksministeren i Ukraina har deltatt på et uformelt møte mellom utenriksministrene i EU. Spania har ansvaret for EUs formannskap nå.
Spanias forsvarsminister, Jose Manuel Albares kan ikke love flere stridsvogner og luftvernsystemer, men sier følgende:
-Regjeringen vi alltid vurdere henvendelser fra Ukraina seriøst og nøye. I den grad vi har muligheter for å hjelpe, skal vi gjøre det. Spania vil bistå Ukraina med å forsvare sine forsvarsløse sivile, sin suverenitet og territoriale integritet så lenge det er nødvendig.
Ukrainas forsvarsminister forklarte og forsvarte bakgrunnen for at motoffensiven mot Russland har gått noe tregere enn det vestlige ledere (spesielt USA) hadde håpet på, og han ba kritikerne komme til Ukraina for å prøve å frigjøre en kvadratmeter selv. Det er nemlig en vrien oppgave, hvor mange hensyn må tas.
-Hold kjeft og hjelp oss, sa en irritert Kubela.
(Illustrasjonsfoto)









