Spanske helsemyndigheter kommer til å rulle ut en ny vaksinekampanje mot coronaviruset i høst. Det er personer som er eldre enn 60 år, samt e som har underliggende sykdommer som vil få tilbud om vaksinering.
Under den kommende vaksineperioden, vil den spanske vaksinen Hipra for første gang bli benyttet. Hipra-vaksinen ble godkjent i fjor, men er ikke brukt ennå.
Med underliggende sykdommer menes blant annet personer med diabetes, sykelig fedme, hjerteproblemer, astma, nyresvikt, kreft, cøliaki og alkoholisme. Det amme gjelder de som har nedsatt immunforsvar på grunn av ulike organtransplantasjoner.
Barn, unge og friske voksne er ikke i målgruppa når det gjelder vaksinering denne høsten.
Helsemyndighetene pålegger alle som jobber i helsesektoren å la seg vaksinere. Det samme gjelder personer som arbeider i offentlig virksomhet av viktig samfunnsmessig betydning, som for eksempel politi og brannvesen.
For å bli coronavaksinert, må det ha gått minst fem måneder siden forrige vaksinering.
Ordinær sesonginfluensvaksinering vil komme parallelt med vaksinering mot corona, men dette skal starte noe senere.
Antall coronasmittede har økt i Spania de siste ukene, men situasjonen er under kontroll og antall innleggelser på sykehusene er på ingen måte dramatisk høye.









