Den populære badestranda Playa del Cura blir stadig mindre. Nå skal det brukes 1,5 millioner euro for å stabilisere sandmengden på stranda.
Tap av sand på strender er ikke uvanlig, men Playa del Cura er veldig utsatt for det man på fagspråket kaller regresjon. I praksis betyr det at havet «sluker» andmengden., slik at det enten blir landheving eller havnivåsenkning.
Prosjektet som skal gjennomføres blir i førsteomgang på en strekning på 450 meter i nord av Carral og Margalla-punktet – Las Columnas, samt i sør ved moloen. Den vesle strekningen mellom El Tintero-kiosken og selve moloen skal også gjenopprettes.
-Bredden på Playa del Cura har blitt alarmerende mindre, skriver avisa Informacion. Bakgrunnen er at stranda er svært utsatt for bølger og vind.
Det er ikke utført arbeid knyttet til regresjon på Torrevieja-stranda på flere ti-år. Samtidig skal det utføres en studie om regresjon på andre strender i kommunen.
Foto: www.comunitatvalenciana.com









