Spanias statsminister, Pedro Sanchez (bildet) var mandag på besøk på Tenerife for å se nærmere på den massive skogbrannen på øya. Han erklærte Tenerife for et katastrofeområde.
-Så fort brannen er slukket og under full kontroll, skal ministerrådet godkjenne en erklæring av at området som er hardt rammet av en katastrofe. Vi erklærer Tenerife som en katastrofesone, sa Sanchez mandag.
Statsministeren besøkte kommandosentralen i Arafo. Han benyttet anledningen til å rose både offentlig ansatte og innbyggerne i de berørte kommunene.
Pedro Sanchez lovte samtidig at en spanske regjeringen vil bidra med økonomiske midler til gjenoppbygging.
Brannen er fortsatt ikke under kontroll, men den er på sett og vis stabilisert. Fremrykningen er ikke lenger like stor som tidligere, så det er optimisme å spore hos brannmannskapene og de ansvarlige for brannslukningsarbeidet.
13 000 personer er evakuert og hele 14 878 hektar med terreng er brent opp. Det betyr at halvparten av øyas skogområde er tapt. Brannområde utgjør så langt 7,4 prosent av Tenerifes totale areal.
Som SPANIA I DAG tidligere har meldt, så er feriedestinasjonene sør på øya ikke rammet av brannen. Der gå livet som normalt.










