Verdens Helseorganisasjon (WHO) ved flere anledninger sendt ut alarmerende varsler om barnefedmen i spania. Nå kommer et nytt varsel i en ny rapport fra WHO. Nesten 40 prosent av barna i landet er overvektige.
Kun barna i Hellas og Kypros er tykkere enn de spanske barna. 39 prosent av barna i Spania er overvektige.
-Overvektige barn løper en stor risiko for at de også blir overvektige som voksne, fastslår rapporten.
Fedme kan føre til mange sykdommer og plager, samt lavere levealder enn gjennomsnittet.
31 prosent av spanske gutter er overvektige, mens 28 prosent av jentene er i samme situasjon. Kun 13 prosent av barna i Spania spiser grønnsaker hver dag, mens 40 prosent spiser frukt daglig. Resten gjør det altså ikke.
Usunt kosthold er en årsak til barnefedmen, men vel så utfordrende er at de yngste er mer stillesittende inne. Coronapandemien bidro sterkt til dette.
Det er mest fedme blant lavinntektsfamilier og familier med lavt utdannelsesnivå.









