To og en halv måned etter at den nye spanske boligloven ble innført, er leieprisene i markedet høyere enn noen gang.
Ifølge boligportalen Fotocasa, er den gjennomsnittlige leieprisen per kvadratmeter nå 11,69 euro. I mai 2022 var prisen 10, 89 euro per kvadratmeter. Boligportalen Idealista mener at prisene har steget enda mer og fastslår at økningen er på 9,3 prosent første halvår av 2023.
Det skjer egentlig ikke noe ulovlig i boligmarkedet sett fra utleiernes øyne, for gjør i all hovedsak som de blir bedt om.
Utfordringen er at mange autonome samfunn, blant annet de som er styrt av Partido Popular, benytter seg ikke av den nye loven i ren protest.
Det skjer også endringer i markedet. Mange leiligheter som tidligere var ment til utleie er solgt. Det fører til at det er færre leiligheter å leie, og dermed presses prisene opp. I Madrid har antallet utleieobjekter sunket med 15 prosent, mens nedgangen er 20 prosent i Barcelona.
Ved kun å leie ut til turister i sesongen, sommer definert til 11 måneder, så kan man omgå regelverket. Mange turister betaler mye for å få seg tak over hodet i storbyene eller ved havet.
Det at det er igangsatt 9,2 prosent færre nye boliger så langt i 2+0223, bidrar også til at utleiemarkedet endres ytterligere.









