Temperaturene har i all hovedsak vært lavere enn normalt for august i Spania noen dager, men nå kan man forberede seg på at en ny hetebølge kommer. Dette blir sommerens tredje varmebølge, og den første for august-måned.
Det starter pent med en viss temperaturstigning opp mot normalen i dag, mandag 7. august., Deretter vil temperaturene stige utover i uka. Den varmeste dagen kan bli onsdag, men torsdag blir også av det hete slaget, ifølge meteorologisk institutt, AEMET.
Det kan bli enkelte områder som får opp mot 45 grader. AEMET har advart mote høye temperaturene på sine sosiale nettverk i flere dager nå. Det er særdeles varm og tørr luft fra Afrika som er årsaken til den ekstreme heten.
15 provinser i Andalucia, Castilla y Leon, Castilla-La Mancha, Extremadura, Galicia og Madrid-regionen vil ha gul og oransje farevarsel med temperaturer opptil 44 grader. I Cordoba, Huelva, Jaen, Sevilla, Ciudad Real, Badajoz og Cáceres blir det oransje farenivå, mens det i Avila, Salamanca, Toledo, Ourense, Madrid, Granada og Cádiz vil ha farevarsel med farge gult.
Områder av Guadalquivir-dalen og Cordoba kan gradestokken vise 45 midt på dagen og ettermiddagen onsdag. Over 40 grader blir det også i Murcia. På Costa Blanca blir det «kun» 32 grader i byer som Alicante, Novelda, Elche og Crevillent. Ellers litt lavere, og altså ganske normalt for årstiden.
Selv nord i Spania blir det varmt denne uka med 35 grader i Baskerland. Kanariøene får det stabilt og normalt. Det blir rundt 25 grader på øyene.









