Tørken fører til at enda en kommune iverksetter restriksjoner med tanke på vannforbruket. Denne gangen er det Mijas kommune som ser at forbruket må ned.
Ambisjonen for Mijas er at forbruket av vann skal reduseres med 10 prosent, slik at vannforsyningen til kommunens innbyggere skal være sikker og trygg.
Gjennom et såkalt hastedekret, så innføres tiltak som vil ramme flere, men som likevel skal være av det gode for felleskapet.
Drikkevann skal ikke brukes til å vanne golfbaner. Private svømmebasseng skal ikke fylles opp så sant det ikke er små mengder i basseng, der det allerede er mye vann. Det er ikke lov å vaske bilen privat og vannforbruk som betraktes som uvesentlig er forbudt.
Hager, blomster, busker, parker, gater og fortau skal kun vannes når det virkelig er behov for det.
Mijas kommune oppfordrer innbyggerne til å samarbeide og bidra etter beste skjønn, slik at man slipper å komme med ytterligere restriksjoner.
Det er nå en rekke kommuner i Andalucia som har innført restriksjoner. Hvis du er usikker på hvilke kommuner det gjelder, kan du skrive inn navnet på byen/kommunen der du bor og legge til restricciones de agua. Eventuelt henvende deg til rådhuset.









