Takket være et samarbeid mellom Guardia Civil, det portugisiske politiet og Colombias direktorat for narkotikabekjempelse, DIRAN, er Europas største kokainlaboratorium avslørt i Pontevedra-provinsen i Spania.
I fjor høst startet etterforskningen da politiet ble kjent med en kriminell organisasjon på Las Palmas på Gran Canaria.
Siden gikk det slag i slag, som altså endte opp med at en internasjonal bande ble avslørt.
Så langt er 18 personer, alle fra Spania, arrestert. Det er ventet at det kommer flere arrestasjoner.
Laboratoriet omdannet kokainpasta til såkalt kokainhydrochlorid, som ble sendt ut i markedet. Det var døgnbasert drift og store penger i omløp.
Det er tatt beslag i store mengder kokain, mens også eiendommer for en verdi av ca. 1 700 000 euro, luksusbiler, mobiltelefoner, klokker, 37 ulike bankkontoer og mye annet.









