Den økonomiske situasjonen forverres for stadig flere i Spania. Situasjonen er vanskeligere for husholdningene i Hellas og Irland. Deretter følger Spania.
6,5 prosent av Spanias husholdninger makter ikke lenger å betale regningene sine. Det er primært strøm, vann og husleie folk skylder. I Hellas har 9,2 prosent av befolkingen de amme utfordringen. I Irland 8,4 prosent.
Gjennomsnittet i EU når det er snakk om betalingsproblemer ligger på 4,3 prosent.
Det som er mest hjerteskjærende er at mellom 70-80 prosent av de som sliter med å få pengene til å strekke til er barnefamilier. Fire av ti barnefamilier i Spania leier leilighet og må betale minst 30 prosent. Disse prioriterer å kjøpe mat og utsetter andre betalinger.
Det finnes 158 000 enslige forsørgere i Spania. De fleste er kvinner. Organisasjonen Redd Barna har nå bedt regjeringen kom med et ekstra tilskudd på 200 euro i måneden til enslige forsørgere, for å lindre på noe av bekymringene og fattigdommen.
1,6 millioner familier i Spania lever i det som er definert som fattigdom. Kun 25 000 husstander i Spania mottar bostøtte. De fleste får altså ikke noen hjelp av det offentlige med tanke på økonomisk bistand.









