Spania-Norge møtes til viktig fotballandskamp i Spania lørdag 25. mars. På det norske laget skulle et mystisk «monster» av en spiller ha vært med: Erling Braut Haaland. Han har reist hjem til England med lyskeproblemer.
Kommentar Jon Henriksen
Spanske aviser har for lengst omtalt Haaland i rosende ordelag. Nå puster spillere og supportere ut.
Det spanske landslaget ble tidlig advart om at den noe mystiske storscoreren fra Norge, kan gjøre livet surt for hjemmelaget på Rosaleda stadion. Nordmannen scorer jo mål i bøtter og spann, fra all verdens tenkelige og utenkelige vinkler. Nå blir vi snytt for åpenbaringen fra Jæren.
Sist uke scoret Erling Braut Haaland fem mål i et Champions League-kamp. Det skal egentlig ikke være mulig på dette toppnivået, men «oksen» – som han også omtales som i Spania – bryter barrierer. Av den grunn er oppmerksomheten, om han spiller eller ikke, enorm.
Mediene er umettelig på stoff om Erling Braut Haaland. Side opp og side ned i spekulative tabloider og i seriøse storformat aviser nesten hver dag, er vanlig kost i England. Tar du deg en tur i supporterbutikken til Manchester City utenfor klubbens enorme stadionanlegg, eller i butikken i Manchester sentrum, henger det trøyer med Haalands navn på i et omfang man bare kan drømme om. Big business er bare fornavnet.
Erling Braut Haalands helt spesielle scoringsegenskaper, gjør ham til en stjerne på nivå med de største i kjendisverden. Det som gjør nordmannen mystisk, er at han verner om privatlivet mer enn de fleste. Han skjermer seg selv. Dermed skapes det rykter og snakkiser i alle sammenhenger, men det er samtidig forståelig at det blir slik.
«Oksen, som spanske medier kaller
Erling Braut Haaland, bryter barrierer»
22-åringen fra Jæren er bosatt i et stort boligkompleks i Manchester. Her bor det flere kjendiser, og de som bor der, trenger ikke å gå andre steder. I boligblokka finnes nemlig alt. Restauranter, bibliotek, treningssenter og svømmebasseng.
Servicen- og sikkerhetstjenesten er døgnåpent. Det koster anslagsvis minst 100 000 norske kroner i måneden å bo der, men hva gjør når du tjener flere hundre millioner norske kroner i året. Skoavtalen med Nike alene gir «Brauten» 250 millioner kroner per år.
Tidligere kun du støte på velkjente fotballspillere på en eller annen restaurant i Manchester. Før spiste Alex Ferguson og superstjernene på San Carlo i en sidegate til travle Deansgate, og San Carlo er fortsatt sted der de med sans for god mat bestiller bord. Haaland er observert der, samt på restaurantene Vero Moderno og Tast. Diskret plassert i et stille hjørne eller i annen etasje i et lukket rom. Autografjegerne med mobiltelefoner er jo overalt.
Noen festløve er imidlertid ikke fotballspilleren. Han passer på kroppen, og er nøye med kostholdet. Tett program med trening og kamper, bidrar til at restitusjon og hvile er viktig. Erling Braut Haaland sluntrer ikke unna når vi kommer til detaljene. Noe av suksessoppskriften kan ligge her.
Det hører med til historien at Erling Braut Haaland beskrives som en jordnær og ydmyk kar, selv om han har tatt steget opp i kjendiseliten i verdensmålestokk. Begge de kostbare beina er godt plantet på moder jord. Imidlertid får vi ikke oppleve goalgetteren i Malaga 25. mars. Det er synd.
Foto: -Erling Braut Haaland verner om privatlivet, og blir en slags mystisk person utenfor fotballbanen, men kanskje du kan treffe på ham om du har flaks. Restaurant San Carlo er populært treffsted i Manchester, der Haaland er observert, skriver ansvarlig redaktør i SPANIA I DAG, Jon Henriksen i denne kommentarartikkelen.