Det spanske flyselskapet Vueling har fått en bot på 30 000 euro. Bakgrunnen er at selskapet er dømt for kjønnsdiskriminering.
Vueling forlangte at de kvinnelige flyvertene skulle bruke sminke og høye hæler på skoene. Det er fagforeningen STAVLA som har tatt opp saken og fått medhold av det spanske Arbeidsdepartementet.
Det spanske lavprisselskapet sier i et tilsvar, at de i ett år har jobbet med å harmonisere og modernisere retningslinjene for hva kabinpersonalet skal ha på seg. I dette utkastet, står det at sminke er frivillig. Vedrørende fottøy oppgis flere alternativer, men at det minst bør være tre centimeter hæl på skoene.
-Vi jobber altså med kleskodene og ønsker et komfortabelt arbeidsmiljø, påpeker selskapet.
Det er mulig at Vueling ikke vil godta boten. Da kan saken havne i rettssystemet.
Vueling har tidligere fått langt større bøter. I 2016 fikk selskapet 600 000 euro i bot av det katalanske forbrukerrådet (ACC) på bakgrunn av forsinkelser og kanselleringer, og samme år fikk Vueling bot på 340 000 euro på Balearene av samme grunn.









