Spanske lufthavner var travlere enn på lenge i februar, for rekordmange flypassasjerer reiste til og fra Spania i forrige måned.
16 622 180 passasjerer gikk gjennom sikkerhetskontrollene på spanske lufthavner i februar. Økningen er på 2,2 prosent om vi sammenligner med februar 2019, altså året før coronapandemien. Ser vi på februar i fjor, er økningen på hele 39 prosent.
Dette er den andre måneden i rad at flytrafikken i Spania overstiger 2019.
Det ble registrert 154 217 flybevegelser i februar. 10,53 millioner av passasjerene kom fra utlandet, som er 0,2 prosent mindre enn i februar 2019, men 44 posent mer enn i februar i fjor.
En av lufthavnene som kunne bokføre ny februar-rekord var Alicante-Elche (bildet). 790 766 passasjerer noterte lufthavnen seg for, og det er en økning på en posent sammenlignet med februar 2019 og et pluss på 35,5 prosent om vi ser på fjorårstallene for februarmåned.
Selv om det ble sart passasjerrekord i forrige måned, så var antallet passasjerer noe høyere i januar: 795 148. Begge månedene i 2023, er uansett gode måneder for lufthavnen.
Britene er fortsatt den største gruppa som ankommer Costa Blanca. 267 268 passasjerer kom fra Storbritannia. 37 546 kom fra Norge, som ligger på en fjerdeplass på statistikken over antall utenlandske turister.









