Kleskjeden Zara har endret sin returpraksis i Spania for varer kjøpt på internett. Den nye praksisen gjelder fra 1. februar.
Til nå har det vært gratis å returnere en kjøpt vare på nettet som du av en eller annen grunn ikke vil ha. Nå tar Zara 1, 95 euro for returen. I tillegg har Zara innført fraktkostnad på 3,95 euro. Det er altså ikke lenger like billig å handle på nettet.
Hvis du leverer varen i en fysisk butikk eller på et av Zaras mange leveringssteder, så koster returen ikke noe.
Det Zara innfører i Spania, er allerede innført i over 30 land, deriblant Tyskland og Storbritannia.
I Spania blir ca. 30 prosent av alle kjøp på nettet returnert. Det vil si 2,5 millioner produkter blir tilbakelevert eller byttet i året.
Flere virksomheter har for lengst innført returgebyr. Hennes & Mauritz, Oysho og Pimkie er blant disse, opplyser Reuters.









