I takt med at matvareprisene har økt med over 15 prosent i Spania det siste året, endres folks handlemønster. Det skjer for øvrig ikke bare i Spania, men i hele Europa.
Den største forandringen, er at de handlende i større grad enn tidligere veger produkter med såkalt «hvite etiketter» . Det vil butikkjedenes egne merkevarer.
I en undersøkelse, utført av Nielsen IQs Consumer Trendsrapport, fastslås det at 46 prosent av det spanjolene putter i handlekurven nå er såkalte «hvite merker». I 2020 var dette tallet 42 prosent og i 2021 43 prosent.
Går vi tilbake til 2004, så var andelen av kjedenes egne merker kun på 22 prosent.
Mercadona er kjeden som har flest egne merkevarer, nemlig 27,4 prosent. Kjedens produkter Hacendado (melk) og Bosque Verde
Det at supermarkedene kom med egne merkevarer oppstod i Spania i 1977. Det var supermarkedkjeden Simago som fanget opp ideen. Den kommer opprinnelig fra Tyskland.
Mens altså spanske forbrukere har en andel kjøp av «hvite etiketter» på 46 prosent, er prosentandelen i Norge 27 prosent, Sverige 25 prosent og Danmark 34 prosent. Overraskende nok er andelen høyest i Sveits med 52 prosent.









